IMG eueffr 2024 1

Skuteczność treningu EMS. Rezultaty ćwiczeń w praktyce

akcesoria treningowe
Jak znaleźć motywację do treningu?
30 września, 2020
trening

Każdy, bez względu na płeć czy wiek, marzy o idealnej sylwetce. Jednak nie zawsze regularne ćwiczenia przynoszą rezultaty. Chociaż rodzajów i metod treningu jest bardzo dużo, to czasem, chociażby zdrowie nie pozwala na ich stosowanie. Do tego dzisiejszy pęd, życia powoduje, że mnóstwo ludzi nie ma czasu na realizację nawet najbardziej skutecznego planu treningowego. I tutaj pojawia się trening EMS, czyli skuteczna i bezpieczna metoda treningowa stosowana od lat na całym świecie.

Czym jest trening EMS?

EMS, czyli Electrical Muscle Stimulation to innowacyjna metoda treningowa wykorzystująca impulsy elektryczne do wywoływania kontrolowanych skurczów mięśni. Aktywuje ona wszystkie główne partie mięśniowe oraz takie, których nawet nie można poczuć, nie mówiąc już o ich kontrolowaniu podczas tradycyjnego, nawet najbardziej zaawansowanego treningu. Powoduje to, że ciało pracuje bardziej efektywnie, a efekty treningu pojawiają się w czasie krótszym niż kiedykolwiek wcześniej. Chociaż mówimy, że jest to metoda innowacyjna, to tak naprawdę stosowana jest już na świecie od 2003 roku po wprowadzeniu na rynek pierwszych systemów do treningów całego ciała metodą EMS. Co ciekawe, już w 1791 roku rosyjscy naukowcy wykorzystali impuls elektryczny do stymulacji wyczynowych sportowców z Rosji, u których zaobserwowano efekt przyrostu siły mięśniowej o około 30-40%, co znacznie przeniosło się na wyniki sportowe.

Jak w praktyce wygląda trening EMS?

Przed przystąpieniem do treningu EMS trener dobiera odpowiedni rodzaj ćwiczeń dostosowany do kondycji, wieku oraz celów, jakie chce osiągnąć osoba trenująca. Następnie zakłada się strój sportowy oraz specjalnie przygotowaną kamizelkę, a czasem też pas biodrowy oraz opaski na uda i ramiona, do których przyczepione są elektrody. Następnie wykonuje się ćwiczenia zalecone przez trenera. Tutaj należy zaznaczyć, że podczas treningu EMS dobierane są raczej podstawowe ćwiczenia fizyczne. Zatem ogromną zaletą tego typu treningu jest całkowity brak ryzyka kontuzji. Impulsy elektryczne mają za zadanie wspomóc pracę mózgu, który przesyła impulsy do neuronów znajdujących się w mięśniach i tym sposobem aktywuje je do pracy. Każdy impuls nadawany jest z inną częstotliwością dobraną do odpowiedniej grupy mięśniowej. Impulsy wytwarzane podczas treningu mają takie parametry, jak impulsy generowane przez ludzki mózg, więc są całkowicie nieszkodliwe, bezpieczne dla zdrowia oraz zupełnie bezbolesne.

Rezultaty treningu EMS

Skuteczność treningu EMS jest zaskakująca i to z wielu powodów. Przede wszystkim trening EMS pobudza średnio 150 razy więcej skurczów mięśni niż standardowy trening i pozwala spalić nawet 1200 kcal. Zatem idealnie nadaje się do budowania mięśni, ich siły, ale także do spalania tkanki tłuszczowej. Najciekawsze jest to, że trening EMS trwający 20 minut uruchamia 90% całego aparatu mięśniowego i odpowiada około 3 godzinom spędzonym na siłowni. Przy tym trening taki można wykonywać maksymalnie 2 razy w tygodniu. Brzmi to niewiarygodnie, ale już naprawdę dużo osób potwierdza skuteczność treningu EMS, w tym wielu profesjonalnych sportowców. Warto zaznaczyć także, że efekty ćwiczeń ze stymulatorem EMS widoczne są już po 4-6 tygodniach, a pierwsze z nich pojawiają się nawet po pierwszym treningu, szczególnie zakwasy i uczucie zmęczenia mięśni. Oczywiście rezultaty zależą od celu treningowego, zgodnie z którym trener dobiera ćwiczenia mające za zadanie pobudzić do pracy wybrane obszary mięśni.

Niezależnie od tego czy ktoś wierzy, czy też nie w skuteczność treningu EMS, zdecydowanie warto spróbować i sprawdzić na sobie jak faktycznie ten trening działa. Jesteśmy przekonani, że każdy, kto wypróbuje tę metodę treningową, zostanie przy niej na dłużej i szybko zauważy jej skuteczność.

Komentarze są wyłączone.